A múlt héten az OGYÉI tájékoztatót tett közzé a clonazepam tartalmú készítmények forgalmazási szabályainak október 1-től hatályba lépő módosításairól. A Tovább-ra kattintva a tájékoztató elérhető.
Tekintettel arra, hogy a clonazepam tartalmú szerek forgalmazásával kapcsolatban a 172/2016. (VII. 1.) Korm. rendelet október 1-i hatályba lépése előtt számos kérdés merült fel a gyógyszertárak részéről, az alábbi áttekintést tesszük közzé.
A változással kapcsolatban a fenti kormányrendelet és a módosított 66/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet szabályozási környezetéről és a közforgalmú gyógyszertárakra vonatkozó hatályáról a Magyar Gyógyszerészi Kamara honlapján található ismertetésre hívjuk fel a figyelmet:
http://mgyk.hu/admin/data/file/5272_clonazepam.pdf
Mivel ebben a tárgykörben a jelenleg hatályos szabályok mellett is több kérdés merült fel és a szabályokkal összefüggésbe hozható jogsértésre, visszaélésre is van példa, az alábbiakban áttekintjük a clonazepam tartalmú készítmények kiadásával kapcsolatos szabályokat.
A clonazepam pszichotróp hatóanyag (clonazepam; ld. 66/2012. Korm rend. 1. sz. melléklet P4 jegyzék 14. pont), fokozottan ellenőrzött szer.
A clonazepam hatóanyagot tartalmazó készítményekre a kábítószerekre és pszichotróp anyagokra vonatkozó különleges szabályok érvényesek.
A clonazepam hatóanyagot tartalmazó orális kezelésre szánt készítmények # (egy üres kereszt) jelzésű, vényköteles pszichotróp gyógyszerek.
A clonazepam hatóanyagot tartalmazó készítmények kiadására nézve a 44/2004. ESZCSM rendelet vényköteles gyógyszerek kiadására vonatkozó rendelkezései önmagukban nem alkalmazhatók, mivel pszichotróp anyagot tartalmazó gyógyszerről van szó [ld. 44/2004. ESZCSM rend. 23. § (1) bek.: „A kábítószerként és pszichotróp anyagként minősített gyógyszerek rendelésére és kiadására az e rendeletben foglaltakon túl külön jogszabály rendelkezései irányadóak”].
A clonazepam hatóanyagot tartalmazó készítmények kiadására nézve a 43/2005. EüM rend. úgy rendelkezik, hogy a kiadott szer átvételét a gyógyszer átvevője a vényen aláírásával és a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvány számának feltüntetésével igazolja [ld. 43/2005. EüM rend. 1. § gc) pont]. Ez a különleges szabály kifejezetten a vényes kiadásra vonatkozik, a megrendelőlapra történő kiadásra vonatkozóan nem. Fontos megjegyezni, hogy ezen rendelet alkalmazásában a megrendelőlap kizárólag az intézeti gyógyszertárakban alkalmazható nyomtatvány [ld. 43/2005. EüM rend. 1. § m) pont] lehet, tehát nem a közforgalmú gyógyszertárban a 44/2004. ESZCSM rend. 1. § (1) bek. b) pont szerinti, általánosan használt, orvosi rendelvénynek minősülő megrendelőlap.
A clonazepam tartalmú készítményt – mint pszichotróp anyagot – a 44/2004. ESZCSM rend. 16. § (3) a) pont kizárja az orvosnak, állatorvosnak és gyógyszerésznek vény nélkül kiadható vényköteles gyógyszerek köréből.
Összefoglalva: clonazepam hatóanyagot tartalmazó, tabletta formájú készítményt közforgalmú gyógyszertárban kizárólag vényre lehet kiadni a gyógyszer átvevője aláírásával és az átvevő személyazonosságának igazolására alkalmas hatósági igazolvány számának feltüntetésével.
***
A továbbiakban gyakorlati útmutatóként, a jogszabályi hivatkozások feltüntetése nélkül összegezzük a clonazepam tartalmú készítmények lakossági gyógyszerellátás keretében, gyógyszertárban történő forgalmazásával kapcsolatos ismereteket, beillesztve az október 1-től hatályos, nagykereskedőtől történő megrendelésre vonatkozó szabályt.
Megrendelés:
Kábítószer, pszichotróp anyag nagykereskedőtől történő megrendelésére használatos, ötpéldányos, ún. ENKK tömb használatával, a kitöltés és iratkezelés vonatkozó szabályainak alkalmazásával.
Átvétel:
Az ötpéldányos, ún. ENKK tömb kitöltésére vonatkozó szabályok alkalmazása mellett a gyógyszerekre vonatkozó általános átvételi szabályok alkalmazásával.
Készletnyilvántartás:
A gyógyszerekre vonatkozó általános készletnyilvántartási szabályok alkalmazásával.
Tárolás:
A gyógyszerekre vonatkozó általános tárolási szabályok alkalmazásával.
Kiadás:
Vények kezelése:
A vények kezelésére és megőrzésére vonatkozó általános szabályok alkalmazásával.
Forgalomból kivonás:
A gyógyszerek forgalomból kivonására vonatkozó általános szabályok alkalmazásával.
Selejtezés:
A gyógyszerek selejtezésére vonatkozó általános szabályok alkalmazásával.
Lejárt, selejt tárolás:
A lejárt, selejt készletek tárolására vonatkozó általános szabályok alkalmazásával.
Lejárt, selejt hulladékkezelés:
A gyógyszertárban keletkezett lejárt, selejt gyógyszerhulladék eliminálására vonatkozó általános szabályok alkalmazásával.
Visszáruzás és egyéb árumozgás a gyógyszertártól a nagykereskedő felé:
Kábítószer, pszichotróp anyag nagykereskedőtől történő megrendelésére használatos, ötpéldányos, ún. ENKK tömb használatával. A kitöltés és iratkezelés vonatkozó szabályainak alkalmazásával.
A továbbiakban még két megfontolásra ajánlott körülményre hívjuk fel a figyelmet:
- Az ötpéldányos, ún. ENKK tömb sorszámozott, szigorú elszámolást igénylő nyomtatvány. Ennek megfelelően elvárható, hogy a gyógyszertárban nyilvántartást vezessenek a beszerzett tömbökről, feltüntetve az adott tömb esetleges betelt, megsemmisült, iratselejtezett státuszát. A nyilvántartás szabályait a gyógyszertár belső minőségbiztosítási rendszerének keretében a minőségügyi kézikönyvben kell rögzíteni.
- A megrendelés körülményeinek változása hosszabb beszerzési időt eredményez. Ez az érintett gyógyszerek gyógyszertári készletének növekedéséhez vezethet. Mivel ezen készítmények tárolására külön szabályok nem, csak az általános előírások érvényesek – ugyanakkor előfordulnak kifejezetten erre a gyógyszerkörre irányuló betörések –, felhívjuk a személyi jogos gyógyszerészek figyelmét a vagyonbiztonsági és gyógyszerbiztonsági szempontok és körülmények átgondolására.
Budapest, 2016. szeptember 20.
OGYÉI Tisztifőgyógyszerészeti Főosztály