Az április 17-19. között megrendezett egri Vándorgyűlés részvevői a rendezvény első napjának délutánján több oldalról is betekintést nyerhettek Heves megye életébe a helyi egészségpolitikusok és egészségügyi szakemberek beszámolói alapján.
A Vándorgyűlés péntek délutáni szekciója dr. Németh-Krisztin Kornélia, az MGYK Heves megyei elnökének a köszöntő szavaival vette kezdetét, aki egyben a moderátor szerepét is betöltötte.
A részvevők elsőként dr. Balás Istvánt, a Heves Megyei Kormányhivatal főigazgatóját hallhatták. Dr. Balás a Heves megye társadalmi, gazdasági jellemzői a kormányhivatal szemszögéből című előadást dr. Pajtók Gábor kormányhivatali elnök üdvözletének tolmácsolásával kezdte, majd a megyei egészségügy helyzetéről adott rövid tájékoztatást. Tavaly év végén a megye vezetői az egészségipar fejlesztését, az egészségturizmust, valamint az egészségügyi kutatások előtérbe helyezését tűzték ki célul. A felsoroltak a megye erősségeit, kiugrási pontokat jelentenek, és remélik, mindez nem csupán célkitűzés marad – hangzott el. Az országos célkitűzésekkel összhangban megyei szinten is megfogalmazódott a lakosság egészségi állapotának a javítása, az egészség megőrzése, az egészséges életmód ösztönzése. Mindennek a megvalósítása érdekében a megye hangsúlyt fektet a háziorvosok szerepének növelésére, a prevencióra, a szűrővizsgálatokra, az egészséges és tudatos életmód hangsúlyozására. Szót ejtett továbbá az élelmiszerbiztonság, a növény- és talajvédelem fontosságáról is. Dr. Balás kiemelte, az országban elsőként Hevesben fejeződött be a rehabilitációs szakigazgatási szervek korszerűsítése – a komplex rehabilitációhoz szükséges valamennyi infrastrukturális elemmel rendelkeznek. Jelentős fejlesztések történnek a gyöngyösi, a hatvani és az egri kórházakban – összesen több mint 10 milliárd forint értékben. Több járásban is megújulnak az orvosi rendelők, egészségházak. Szót ejtett az adósságrendezésről is, majd egyéb gazdasági adatokat ismertetett. A beszámolója végén párhuzamot volt a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a Kormányhivatal között: mindkettő feladata a lakosság etikus tájékoztatása és plusz szolgáltatások nyújtása, valamint közös cél a lakosság egészségi állapotának, életminőségének javítása.
A következő előadó dr. ifj. Wernigg Róbert, Heves megyei tiszti főorvos volt, előadása a Heves megye egészségügyi ellátásának főbb jellemzői címet viselte. Beszámolóját azoknak az egészséggel kapcsolatos megyei adatoknak az ismertetésével kezdte, amelyek eltérnek az országos átlagtól: a légzőszervi és a gyomor- és bélrendszeri daganatos megbetegedések száma a megyében magasabb az országos átlagnál. A továbbiakban beszámolt a megye egészségügyi intézményeiről, kórházairól és rendelőintézeteiről. A megyében az alapellátást kétszáz háziorvosi és gyermekorvosi körzet biztosítja. Viszonylag jó helyzetben vannak, az állások „csupán” tíz százaléka betöltetlen – tudtuk meg. A továbbiakban a gazdasági helyzet ismertetésével folytatta: korábban a megye nem vette ki megfelelően részét a finanszírozásokból, a most következő finanszírozási ciklusban véleménye szerint nagyon sok lehetőség nyílik majd. Említést tett a beruházásokról is: a megyében egészségfejlesztési irodák nyíltak, amelyek profilja elsősorban megelőzési jellegű. A tiszti főorvos egy sokszínű egészségügy kialakulását tartaná ideálisnak. Kiemelte, fontos partnerként tekintenek a gyógyszerészekre.
A Vándorgyűlés következő előadója dr. Pócs Alfréd, a Magyar Orvosi Kamara Heves Megyei Szervezetének elnöke volt a Heves Megye Egészségügyi ellátása orvosi köztestületi szempontból című előadásával. Bevezetőként korunk szellemiségét szemléltette néhány példával, amikor is „Istent játszik” az ember: említést tett az eutanáziáról, valamint néhány elgondolkodtató jelenségről és arról, ahogy ma az emberre gondolunk. Egykor „Isten képmása voltunk”, ma is így kéne a betegre is tekintenünk, és ne a Mammon legyen az úr! Az egészségügy soha nem lehet profittermelő – hívta fel a figyelmet. Az általános kitekintés után a gyógyszerészek és az orvosok közös érdekéről szólt, ami a jó egészségügy megteremtése és a tisztességes megélhetés. Felvetette, e két szakmának kamarai szinten is közeledni kell egymáshoz. Beszámolójában kitért a megyei orvosi kamara tevékenységének, nehézségeinek ismertetésére is – ismét hangsúlyozva a közös fellépés szükségességét.
Az orvostársadalom gondjairól is szót ejtett, külön hangsúlyt fektetve a fiatal kollégák helyzetére, és arra, hogy alig tudnak bekapcsolódni a kamara munkájába. Sérelmezte továbbá, hogy jelenleg nincs egészségügyi miniszter, aki leginkább lobbizni tudni a forrásokért, így nincs az egészségügynek közvetlen anyagi forrása – mindez megmutatkozik az ellátásban is, ha csak a váró listákra gondolunk. Az egri kórházban például egy protézisre 2020-ig kell várni. Szót ejtett az iparűzési adóról, ami nagy megterhelést jelent – ezzel kapcsolatban a kórházak költségracionális működtetésére is kitért: ami ma a legolcsóbb, hosszú távon lehet, hogy a legdrágább lesz – hívta fel a figyelmet. Előadása végén számokkal igazolta, hogy a magyar egészségügy alulfinanszírozott.
A továbbiakban Ignácz Péter regionális betegjogi képviselőt hallhatták a részvevők. A gyógyszerellátás betegjogi szempontjai Heves megyében című előadásából megtudtuk, 18 betegjogi képviselő működik az országban, akik feladata a panaszkivizsgálás és a mediálás. Céljuk – mint mondta – hogy a panasz megoldódjon és az ellátás minősége javuljon. A jelenlévő gyógyszerészek örömmel értesülhettek arról, hogy a szakmában olyan panaszokkal nem találkozott, amelyek kirívóak, vagy kiemelésre méltóak lennének. Véleménye szerint a gyógyszerészek munkájuk minőségére nagyon odafigyelnek, aminek szerinte a konkurencia harc is oka lehet. A betegjogok közül a tájékoztatás jogát emelte ki, ugyanis „minden további innen indul el”. A betegnek joga van tudni, mi van a számára rendelt készítményben, annak milyen hatásai, mellékhatásai lehetnek. Felhívta továbbá a figyelmet a titoktartás fontosságára. Aki patikába megy, az kiszolgáltatott helyzetben van – folytatta. Emlékeztetett a betegjogi képviselő elérhetőségének a kifüggesztésére a patikákban – noha kevés a hiányosság ezzel kapcsolatban. Összefoglalásként elmondta, a betegjogi képviselő nem „csak” a betegekért van – működésük célja az egészségügyi szolgáltatás minőségének a javítása és nemcsak a betegek fordulhatnak hozzájuk, hanem a szolgáltatók is.
A blokk zárásaként dr. Csapi Bence az MGYK országos elnökségének titkára következett a Kapcsolatfelvétel az önkormányzatokkal című előadásával. Dr. Csapi maga is önkormányzati képviselő, és ahogy dr. Németh-Krisztin Kornélia elmondta, Heves megyében több kolléga szintén az, sőt egy alpolgármester is van köztük, így a téma külön hangsúlyt kapott. Az előadás egy rövid visszatekintéssel kezdődött, a szakma elmúlt néhány évét tekintette át, majd beszámolt, hogy az önkormányzatokkal történő kapcsolatfelvételért 2014 szeptemberében fórumsorozat indult, amelynek keretei között öt helyszínen találkozhattak a szakma és az önkormányzatok képviselői. Dr. Csapi szót ejtett a fórumokon elhangzottakról is: többen hiányolták például a gyógyszerészek és az önkormányzatok közötti együttműködés szervezett kereteit, noha maguk az önkormányzatok és gyógyszerészek is nyitottak a fokozottabb szerepvállalásra. Számos kérdés van ugyanis, amit csak helyi szinten lehet megoldani. Majd sorolta azokat a tevékenységeket, amelyekkel a kollégák hozzájárulhatnak a lakosság egészségesebb életmódjának kialakításához, elősegíthetik az egészségfejlesztést. E fórumsorozat vezetett egy együttműködési megállapodás aláírásához a Kamara és az illetékes államtitkárság között. A következőkben az együttműködés jelenlegi helyzetéről ejtett szót: az operatív munka elindult, a megyei elnökök segítségével folyik annak a feltérképezése, hogy kik végeznek önkormányzati tevékenységet, majd ennek végeztével indulhat a tapasztalatcsere: beszélgetéssorozatot indítanak az érintett gyógyszerészek között.
A vándorgyűlés első napjának szakmai programja a térség négy területi szervezetének beszámolójával ért véget; erről később számolunk be.
mgyk.hu
fotó: Karizs Mónika