Pénztárgépek: mindent, vagy (majdnem) semmit
A Kamara elnöke még lát esélyt a támogatás megszerzésére
A patikai online pénztárgépek cseréje még mindig nem fejeződött be. Mint arról korábban februári és márciusi számainkban is írtunk, ennek vélhető fő oka az ún. Adóügyi Ellenőrző Egységeket (AEE) valamennyi rendszergazda számára szállító BBOX Kft. szűk gyártói keresztmetszete, amely több hónapos csúszást eredményezett ahhoz képest, amit év elején mind a rendszergazdák, mind a Magyar Gyógyszerészi Kamara vezetői prognosztizáltak. ( A céggel azóta sem sikerült kapcsolatot találnunk.) Vajon van-e még remény arra, hogy az egész helyzet legkiszolgáltatottabb szereplői, maguk a gyógyszertárak megkapják a kilátásba helyezett bruttó 50 eFt-os állami támogatást? Erről kértünk tájékoztatást Dr. Hankó Zoltántól, az MGYK elnökétől.
- Jelenleg mi az érvényes szabály arra vonatkozóan, hogy egy gyógyszertár hozzájusson a NAV-hoz már bekötött és a rendszergazdájának kifizetett egy-egy online pénztárgépe után járó bruttó 50.000 Ft-os támogatáshoz?
- Az eredeti bekötési határidő az állami támogatás lehívhatóságához 2013. december 31 volt. Ez a határidő nem volt tartható, ami miatt a rendszergazdákkal való egyeztetést követően már tavaly novemberben kezdeményeztük a határidő meghosszabbítását az EMMI-ben, az NGM-ben és a NAV-nál. Ezt követően a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) keretein belül megalakult egy munkabizottság, ahol két dolgot sikerült elérnünk: egyrészt a gyógyszertárak számára nem járt szankcióval, ha 2014. január 1. után még nem rendelkeztek a NAV-hoz bekötött online pénztárgépekkel, másrészt az állami támogatás december 31-i határidejét egy minisztériumi rendelettel meghosszabbították. Ez egyaránt vonatkozott az ún. kiskasszás és a patikai pénztárgépekre is. Bár későbbi határidőt kértünk, a rendeletben február 28. jelent meg. Azóta minket érintő jogszabály-módosítás nem történt. Akiknél február 28-ig elvégezték a bekötést, azok számára már megtörtént a pénztárgépenkénti 50 eFt átutalása.
- Az egyik rendszergazda cég vezetője szerint ez jó, ha a patikák 1 %-át érinti
- Konkrét számokat én nem ismerek, de az tény, hogy a gyógyszertárak elenyészően kis hányadánál történt meg február 28-ig a csere. Mivel látható volt, hogy a február végi határidő sem lesz tartható, ezért újra kezdeményeztük a határidő kitolását április 30-ig, a rendszergazdák pedig vállalták, hogy addigra az összes cserét lebonyolítják. A kérelmünkkel Balog miniszter úr kezdeményezésére foglalkoztak a kormány ülésén, majd az NGM is újra összehívta a munkabizottságot, ahol a nemzetgazdasági miniszter és a helyettes államtitkára is azt ígérte: megnézik, hogy a gyógyszertárakért mit tehetnek. A patikák ugyanis önhibájukon kívül estek késedelembe. Az NGM helyettes államtitkára el is készítette az ezzel kapcsolatos jogszabály tervezetet, ám a megjelentetésére május utolsó napjáig nem került sor.
- Mekkora összeg az, ami függőben van, aminek a kifizetéséről az állami szereplők nem, vagy csak nehezen akarnak dönteni?
- A gyógyszertárakban mintegy 7000 pénztárgép cseréjéről van szó. Pénztárgépenként átlagosan mintegy nettó 160.000 Ft-ot számláznak a rendszergazdák a patikáknak, vagyis az akció az ágazatot több mint 1,1 milliárd Ft-tal terheli meg. Az állami támogatással ebből kb. nettó 280-300 millió Ft lenne visszatéríthető a patikáknak, ha végül mindenki megkapná a neki járó összeget.
- Tulajdonképpen talán jó is, hogy nem született meg a határidő április 30-ig történő meghosszabítására vonatkozó döntés, hiszen a mai napig nem tudható, hogy mikorra lesz lecserélve valamennyi patikai pénztárgép. Ön mire számít?
Az április 30-i határidőre vonatkozó kérelem benyújtásakor is egyeztettem mindegyik rendszergazdával, sőt a kérelem szövegét is konszenzussal alakítottuk ki. Ők még februárban is reálisnak tartották az április végi határidőt. Amikor május első hetében körbetelefonáltam mindegyiket, hogy a konkrét adatokat eljuttathassam az államigazgatáshoz, kiderült, hogy a pénztárgépek cseréjének nagyjából a felénél tartanak. Egyiküket kivéve május végére prognosztizálták a munka befejezését, az a rendszergazda pedig, amelyik április utolsó hetében kapta csak meg az engedélyét, június végét vállalta. Most gőzerővel folyik a pénztárgépek cseréje, amit egyre több ingerült telefon is jelez, mert a kollégáim nem tudják elfogadni, hogy más hibájából nem kapják meg a támogatást.
- Tisztázzuk: a gyógyszertárak a rendszergazdáknak fizetik ki a teljes összeget, s a rendszergazda fogja jó esetben megkapni az állami támogatást, amit aztán visszautal a patika számlájára. Tehát az állami támogatás pénztárgépenkénti bruttó 50 ezer Ft-os összegét a rendszergazdáktól kell várniuk a patikáknak.
- A jelenlegi jogszabályok értelmében ez a támogatás folyósításának a technikája.
- Lát-e arra lehetőséget, hogy a gyógyszertárak érdekképviselete az egyéb szektoroktól függetlenül ki tudja harcolni a támogatást, vagy erre csak az érintett többi a hírek szerint 20-30 ezer kereskedelmi vállalkozással együtt kerülhet sor?
- Azt tartanám jónak, ha az önhibáján kívül késedelembe eső minden vállalkozás hozzájutna az őt megillető állami támogatáshoz, de nekünk elsősorban az a fontos, hogy a patikák hozzájussanak a pénzükhöz. Ugyanis van reális indokunk arra, hogy a patikákat külön kezeljék. Azon túl, hogy az ügy során mindvégig jogkövető magatartást tanúsítottunk és a patikai pénztárgépek cseréje jóval többe kerül a gyógyszertáraknak, mint a többi szereplő számára a kiskasszás pénztárgépek cseréje, maga a technológiai folyamat is sokkal bonyolultabb és hosszadalmasabb. És mozgásterük sincs a patikáknak, hogy a késedelem kivédésére más informatikai rendszergazdához fordulhassanak. Mindezek miatt nagyon nagy méltánytalanságnak tartanám, ha a gyógyszertárak nem kapnák meg ezt a pénzt.
- Mennyi esélyt lát még erre?
- Hetente kétszer-háromszor próbálunk egyeztetni különféle kormányzati szereplőkkel. Már nem kérek újabb határidőt, azt kérem, hogy a csere elvégzése után valamennyi patika kapja meg a támogatást. Nem tudom elképzelni, hogy ezt a problémát jó szándékkal ne lehetne megoldani. Ha nem hinnék benne, már rég kiálltam volna a gyógyszerészek elé, hogy ez nem sikerült és más megoldást kell keresnünk.
H.T.