Március 22-én írta alá a GYEMSZI székházában a TÁMOP-6.2.5.A/12/1 pályázat keretében létrehozandó akkreditációs rendszer megvalósítását célzó konzorciális együttműködési megállapodásról szóló dokumentumot dr. Szócska Miklós államtitkár, dr. Török Krisztina GYEMSZI főigazgató, prof. dr. Gál János a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese, prof. dr. Balázs Margit a DE OEC Népegészségügyi kar dékánhelyettese és prof. dr. Soós Gyöngyvér a Gyógyszerészi Gondozásért Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetőjeként. Az ünnepség meghívott vendége volt dr. Hankó Zoltán a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke is.
A most induló két éves uniós projekt teszi lehetővé a járó- és fekvőbeteg szakellátás, valamint a közvetlen lakossági gyógyszerellátási tevékenység felülvizsgálati rendszerének új alapokra helyezését, a projektidőszak alatt az új rendszer kialakítását, a működtetés és a hosszú távú fenntarthatóság feltételeinek megteremtését, valamint a program elindítását.
A projekt célja, hogy minél hamarabb megvalósuljon a hazai egészségügyi szolgáltatók egységes, a nemzetközi követelményeknek megfelelő külső felülvizsgálati rendszere. Mint az államtitkár az ünnepségen elmondta, az egészségügyi kormányzat eddig elsősorban az egészségügy megfelelő szervezeti struktúrájának a kialakítására koncentrált, azonban most már lehetőségük van arra, hogy a beteg biztonságát helyezzék középpontba. A projekt-gazda Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség-és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) a programot konzorciumi együttműködésben valósítja meg a Semmelweis Egyetemmel, a Debreceni Egyetemmel és a Gyógyszerészi Gondozásért Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal, amely tagokat nyílt pályázat keretében választotta ki.
Az aláírás alkalmából az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkárság által kiadott közlemény külön is szól arról, hogy a program speciális eleme a gyógyszerészi gondozás, amely a közvetlen lakossági gyógyszerellátás rendszerén keresztül segíti a beteg- és gyógyszerbiztonságot. Mai egészségügyi ellátórendszerünk egyik legjelentősebb hatékonysági problémája, hogy a gyógyszeres terápiák eredményessége nem éri el a kívánatos szintet. Két fő okra vezethető ez vissza, egyrészt a gyógyszerek nem megfelelő alkalmazására, másrészt a beteg-együttműködés hiányára. Ez utóbbi sajnos egyes krónikus betegségek kezelésénél az 50 százalékot is elérheti. Magyarországon évente 60 millió gyógyszerész-beteg találkozás történik. Ennek jelentőségét felismerve a Semmelweis Terv célként fogalmazza meg a gyógyszeres terápia eredményességének, biztonságosságának, időbeliségének javítását, a gyógyszerészi gondozási szolgáltatások fejlesztését. A pályázat keretében arra is lehetőség nyílik, hogy a gyógyszerészi gondozáshoz kapcsolódó standardok, illetve gyógyszerészi gondozási szakmai irányelvek fejlesztése megtörténjen, mind a vény nélküli-vényköteles gyógyszerkiváltásokhoz, mind pedig nagy népegészségügyi jelentőségű betegségekhez kapcsolódva. Az új akkreditációs rendszer gyógyszertárakra vonatkozó része ahhoz segíti hozzá a betegeket, hogy gyógyszeres terápiájuk biztonsága és eredményessége javuljon.
Az aláírási ünnepségen illetve az ahhoz kapcsolódó háttérbeszélgetéseken elhangzott, hogy a projekt keretében várhatóan 15 gyógyszerészi gondozási irányelv illetve protokoll kidolgozására kerül sor, melyek gyakorlati tesztelésére kb. 50 gyógyszertár bevonását tervezik. A teljes projektre 950 millió forint áll rendelkezésre, melyből várhatóan kb. 80 millió forintot különítenek el a gyógyszerészi gondozási fejlesztésekre.
A konzorciumban résztvevő Gyógyszerészi Gondozásért Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot a Gyógyszerészi Gondozás Szakmai Bizottság bázisán hozta létre a bizottságot alapító három szervezet (MGYK, MGYT és MOSZ), a létrehozás egyik fő célja a konzorciális együttműködésben való részvételhez szükséges feltételek biztosítása volt.
Az aláírási ünnepségről - ide kattintva, videó tudósítás is elérhető!
mgyk.hu
Foto: GYEMSZI