Az idei Vándorgyűlés összefoglalójaként készített összeállításunkban a rendezvény kapcsán készített interjúkat, az összejövetelről szóló beszámolókat egy helyen (is) olvashatják.
A Vándorgyűlés előtt négy részes beszélgetéssorozatot indítottunk dr. Hankó Zoltánnal a rendezvénnyel, illetve az új 12 ponttal kapcsolatban.
A beszélgetés első részében a kamarai elnök elmondta: „Amikor megkezdtük az új 12 pont összeállítását, egyértelmű volt, hogy alapvetően más helyzetben vagyunk, mint négy évvel ezelőtt. Ezért ennek céljaiban, tartalmában és stílusában is másnak kell lennie, mint a négy évvel azelőttinek. A szakma – és benne a kamara – 2010-ben még olyan helyzetben volt, hogy a reális igények megfogalmazása is nagy eredménynek számított, de saját kéréseink támogatásán túl sok mindent nem ígérhettünk. Mára a helyzet megváltozott, de nem lett volna méltányos önmagunkkal sem, hogy ismét csak a kormányzattal szembeni elvárásainkat fogalmazzuk meg és hallgatunk arról, hogy a saját magunk jövőjéért mit akarunk, és mit tudunk tenni.
Az interjú második részéből egyebek mellett megtudtuk a legfőbb célokat: „meg akarjuk őrizni az elért eredményeket és fontosnak tartjuk, hogy mindez a napi gyakorlatban is érvényesülni tudjon. A status quo őrzésére azonban nem rendezkedhetünk be – ez a szakmának már korábban sem jött be. Ezért folyamatosan figyelni kell a gyógyszerészettel szemben megfogalmazódó elvárásokra, legyenek azok társadalmi, gazdálkodási, szakmai vagy etikai kérdések. Örülök, hogy a közjó érvényesítése egyre inkább részévé válik a hazai közbeszédnek, mert a maga eszközrendszerével a közjót a gyógyszerészetnek is szolgálnia kell”.
A harmadik részből ragadjuk ki a következőket! „Alapkérdésnek tekintjük ugyanis, hogy a gyógyszerészek mielőbb alkalmasak legyenek az új 12 pontban velük szemben megfogalmazott négyes elvárásnak: a gyógyszerszakértői szerep mellett legyenek a gyógyszeralkalmazás szakértői, a gyógyszertári vállalkozások felelős irányítói és a népegészségügyi programok hozzáértő közreműködői”.
A negyedik részből kiderül, hogy egyfelől a „vándorgyűléseknek a hazai orvos- és gyógyszerésztársadalom életében a 19. századra visszanyúló hagyományai vannak. Másfelől az ország különböző régióiba eljutva a kamara vezetőinek lehetőségük nyílik arra, hogy a helyi körülményeket közelebbről is megismerjék, az ott élő gyógyszerészek pedig betekinthetnek a kamara országos szervezetének a munkájába. Harmadrészt szükségesnek látszott egy olyan konferencia-szerűen működő műhely megszervezése, ahol a kamara országos és területi vezetői a nagy rendezvények protokolláris kötelezettségeitől és a különböző testületi ülések formalizált előírásaitól mentesen vitathatnak meg éppen aktuális szakmapolitikai kérdéseket.”
Szót kapnak a fiatal gyógyszerészek címmel interjút közöltünk dr. Gutay Tiborral, a Kamara ifjúsági ügyeiért felelős egyik vezetőjével. Úgy látja, „ az irány jó, a Kamara elnöke és elnöksége ugyanis elkötelezett a fiatal gyógyszerészek helyzetbehozását illetően… Most értünk, illetve érünk el lassan oda, hogy a napi, halasztást nem tűrő tűzoltások és komoly alapozó munka után végre tudjunk figyelmet fordítani a fiatal gyógyszerészek megszólítására is”.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöksége 2015. április 17-én tartotta a megyei elnökökkel közös ülését Egerben a Vándorgyűlés első programjaként. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette, az elnökségi tagok határozatképes számban voltak jelen, a 21 területi szervezet közül 18 biztosította a képviseletét.
Az április 17-19. között megrendezett egri Vándorgyűlés részvevői a rendezvény első napjának délutánján több oldalról is betekintést nyerhettek Heves megye életébe a helyi egészségpolitikusok és egészségügyi szakemberek beszámolói alapján.
A fényképes beszámoló itt olvasható.
Az egri Vándorgyűlés péntek délutáni második programja a régió – Heves, Nógrád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Jász-Nagykun-Szolnok megye – megyei elnökeinek beszámolója volt.
A fényképes beszámoló itt olvasható.
Az április 17-19. között tartott egri Vándorgyűlés szombat délelőtti blokkja dr. Hankó Zoltán előadásával vette kezdetét, amely a Sümegtől Egerig és azon túl címet viselte. Az ezt követő előadások pedig az MGYK „Eger utáni” feladataira mutattak rá.
A fényképes beszámoló itt olvasható.
A Vándorgyűlés szombat délutáni második programjaként a gazdálkodással, az adatbányászattal, illetve a képzéssel és továbbképzéssel kapcsolatos kérdések kerültek előtérbe – jelezve, hogy a stabilizálódó ágazatot a „túlélésen” kívül immáron más kérdések is foglalkoztatják.
A fényképes beszámoló itt olvasható.
Az Egerben megrendezésre kerülő idei Vándorgyűlés harmadik napja kifejezetten a fiatalokról szólt. A háromnapos rendezvény záró napján, vasárnap délelőtt gyűltek össze azok az érdeklődő fiatal gyógyszerészek, akik rész kívántak venni a „Táltosképző” aktuális, áprilisi összejövetelén.
A fényképes beszámoló itt olvasható.
A Vándorgyűlés végeztével dr. Hankó Zoltán kamarai elnökkel beszélgettünk, akivel a rendezvényt megelőzően is készítettünk interjút a várakozásairól, most pedig az összejövetel összegzésére kértük.